Breakdance-ul, noua probă de la Jocurile Olimpice! Când va fi introdusă?

0
286

Vești bune pentru fanii Jocurilor Olimpice. Începând cu ediția de la Paris, din 2024, breakdance-ul va fi introdus ca probă olimpică!

Anunțul a fost făcut de președintele Comitetului Olimpic Internațional, Thomas Bach.

Acesta, potrivit stirileprotv.ro, spune că noile discipline ce vor apărea la JO de la Tokyo (surf, skateboard și escaladă) vor fi menținute și în edițiile viitoare.

„Alături de escaladă, surf şi skateboard, ne-am propus să punem în lumină discipline inclusive, captivante şi care pot fi practicate în afara arenelor sportive tradiţionale”, spune Bach.

CIO deja a stabilit programul Jocurilor Olimpice din 2024, desfășurate la Paris.

Vor apărea patru discipline „suplimentare”, surf, skateboard, escaladă și breakdance, primele 3 debutând anul viitor, la Tokyo. Numărul sportivilor va fi diminuat, astfel încât vor rămâne 10.500 de participanți. Vor fi 329 de podiumuri, în loc de 339, și va apărea paritatea exactă între sportivi și sportive.

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here